Varšuvos geto gyventojų sukilimo minėjimas – „Gyvųjų maršas“

Izraelyje, parlamento – Kneseto nutarimu, 1953 m. oficialiai pradėta minėti Holokausto atminties diena (hebrajiškai – Yom HaShoah), kuomet pusiau nuleidžiamos vėliavos, nedirba jokios pramogų vietos (kino teatrai, kavinės), o 10 val. ryte visame Izraelyje įsijungia sirenos (2 min.) ir tuo metu sustoja eismas bei pėstieji. Taip prisimenamos Holokausto aukos bei didvyriškas pasipriešinimas nacizmui. Šios dienos minėjimas kasmet kinta pagal Judėjų naudojamą Saulės – Mėnulio kalendorių. Pagal judaizmo tradiciją Yom HaShoah visuomet minima Nisano mėnesio 27 d. (pagal mūsų kalendorių tai gali būti balandžio – gegužės mėn.). Šiemet minėjimas vyko balandžio 18 dieną.

Nuo 1988 m., minint Yom HaShoah dieną, buvusioje Aušvico – Birkenau koncentracijos stovykloje (Lenkijoje) pradėtas organizuoti „Gyvųjų maršas“. Į maršą vykdavo daugiausiai jauni, žydų kilmės žmonės su žinia: eidami keletą kilometrų nuo Aušvico muziejaus (buvusios koncentracijos stovyklos) iki Aušvico Birkenau vietos (buvusi kalinių kalinimo ir masinio žudymo vieta) jie neša žinią, jog atmintis gyva ir istorinė atmintis perduodama iš kartos į kartą. Vėliau renginyje pradėjo dalyvauti įvairios organizacijos, delegacijos iš viso pasaulio.

2019 m. „Gyvųjų marše“ Lenkijoje pirmą kartą dalyvavo ir mokytojų grupė iš Lietuvos. Pedagogų dalyvavimą šiame renginyje inicijavo Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas bendradarbiaujant su Europos Gyvųjų maršo organizacija (Emotl).

Siekiant prisiminti skaudžiausius istorijos įvykius, šiemet Lietuvos delegacija dalyvavo istorinės atminties tarptautiniame renginyje „Gyvųjų maršas“. Lietuvą atstovavo švietimo ir kultūros darbuotojai, žydų bendruomenės atstovai. Prie 34 delegacijos narių prisijungė ir Raseinių rajono mokytojai: Ariogalos gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė Rasa Zakaitė, Raseinių Šaltinio progimnazijos istorijos mokytojas ekspertas Jonas Janušas ir VšĮ „Atrask Raseinius“ direktorius, Raseinių Šaltinio progimnazijos istorijos vyr. mokytojas Arnas Zmitra. Pagerbdami 6 mln. nacių nužudytų žydų atminimą, Lietuvos delegacijos nariai prisijungė simbolinės kelionės – eisenos, vedančios iš Aušvico į Birkenau, taip pagerbiant visas Holokausto aukas ir primenant pasauliui, kad istorinė atmintis gyva!

Raseinių Šaltinio progimnazijos istorijos vyr. mokytojas Arnas Zmitra

Arnas Zmitra